+90 232 342 8292 metinbodur@yahoo.com Mustafa Kemal Caddesi, Çelik Apt. No:20-1 Kat:3 Bornova- İzmir

Vejeteryan Beslenme

Vejetaryen diyetler kalp-damar hastalık riskini azaltmaktadır.

Vejetaryen diyeti posadan zengindir.

Vejetaryen bir diyet, sağlıklı beslenme önerileri takip edildiğinde aslında sağlık için yararlıdır ve kolay uygulanabilir. 

Vejetaryen diyetler kalp-damar hastalık riskini azaltmaktadır. Vejetaryen diyeti uygulayan bireylerin, karışık beslenenlere, özellikle eti çok tüketenlere göre kan basıncı ve hipertansiyon riski de düşüktür. Vejetaryen diyeti, yeterli düzeyde az yağlı süt ürünlerini bulundurduğunda yeterli kalsiyum alımını sağlar ve osteoporosiz riskini azaltır.

Vejetaryen diyeti, posadan zengindir. Şeker hastalığı (Diyabet) daha az görülmektedir, kabızlığa karşı da koruyucudur. Böbrek taşları, safra taşları için de düşük risktedirler.

Fakat vejetaryen bireyler besin çeşitliliklerini iyi ayarlayamazlarsa demir mineralini yetersiz alabilirler. Bunun sonucunda ise kansızlık (anemi) ve sinir sisteminde geri dönüşü olmayan zararlar oluşabilir.

Vejetaryen yetişkinler, büyüme çağındaki çocuk ve gençler kalsiyumun iyi kaynakları olan süt ve ürünlerini yetersiz tükettiklerinde kemik sağlıkları riske girecektir.

Besin çeşitliliği sağlanamadığı ve B12 vitamini gereksinimini karşılayacak kadar yumurta ve süt gibi hayvansal kaynaklı besinler tüketilmediğinde homosistein yükselir. Homosistein seviyesinin yükselmesi ise kalp damar hastalıkları için bir risk faktörüdür.

Vejetaryan Beslenmesinde Dikkat Etmesi Gerekenler


Et tüketmiyorsak bir şekilde proteini bitkisel kaynaklı proteinlerden alma zorunluluğu vardır. Bir vejetaryan hayvansal kaynaklı besinleri tüketmediğinden dolayı hergün kurubaklagillerden birini 1-2 tabak kadar tüketmelidir. Ayrıca soya fasulyesi, soya filizinin de çok önemli bir bitkisel protein kaynağıdır.

Et tüketilmemesi nedeniyle demir eksikliği nedeniyle kansızlığa yani anemiye neden olmaktadır. Kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler demir için en önemli bitkisel kaynakları oluşturmaktadırlar. Demir emilimini vücutta yararlılığını artırmak için C vitamini içeren besinlere de ihtiyaç vardır. 

Eğer sadece et yemeyen vejetaryan grubundaysanız, kalsiyum, çinko ve eksikliği ve protein açısından günde ortalama 2 bardak süt veya 4 yemek kaşığı yoğurt tüketmek de sağlığımız açısındanfaydalı olabilir.