+90 232 342 8292 metinbodur@yahoo.com Mustafa Kemal Caddesi, Çelik Apt. No:20-1 Kat:3 Bornova- İzmir

Sporcu Beslenmesi

Spor yapan kişilerin beslenmesi, kişinin yaşı, cinsiyeti, spor yapma süresi, yaptığı spor çeşidine göre kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Sporcu beslenmesi planlanırken sporcunun boy ve kilosu, vücut yağ yüzdesi ve sağlık durumu düşünülmelidir.

Profesyonel takımlar ve bireysel sporcular beslenmenin müsabakanın sonucunu belirlemede önemli bir rol oynadığının bilincindedirler.

Çoğu sporcu ve antrenör başarılı bir atletik performansın yolunun motivasyon, idman ve genetik özelliklerden geçtiğini düşünülse de yeterli ve uygun beslenmenin sporcu performansı açısından önemi de sporcular için  idman ve sakatlıklar kadar önemli sayılmaktadır. Eğer beslenme yetersiz ise idman yapma ve rekabet etme yeteneğinin zayıflayacağı da beklenir. 

Sporcular için önerilen mucize bir beslenme şekli veya besin yoktur. Genel olarak sporcuların karbonhidrattan zengin diyetle beslenmesi önerilirken, protein, vitamin ve mineralleri yeterli tüketmesi, yağdan sağlanan enerjinin spor yapmayan bireylerden biraz düşük olması önerilmektedir. Ayrıca sporcuların tükettikleri sıvı miktarı da fazla olmalıdır.

Son yıllarda yapılan çalışmalar, beslenmenin egzersiz performansını olumlu yönde etkilediğini açıkça göstermektedir. Şüphesiz sporcuların yedikleri ve içtikleri onların sağlık, vücut ağırlığı ve kompozisyonu egzersiz sırasında egzersiz sonrasında toparlanma döneminde yakıt kullanımını ve sonuç olarak egzersiz performansını etkilemektedir.

Sporcuların enerji gereksinimi cinsiyet, yaş, vücut cüssesi ve bileşimi (boy, ağırlık, vücuttaki yağ miktarı, yağsız doku miktarı), yapılan egzersizin türü, şiddeti ve sıklığı gibi etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Sporcuların enerji gereksinimi günlük 2000 kkal. ile 5000 kkal. arasında değişmekte olup, çok yoğun antrenman yapan ve genellikle yarışlara hazırlanan dayanıklılık sporcularında (günde 4-5 saat antrenman yapan) daha yüksek düzeylere de çıkmaktadır.