+90 232 342 8292 metinbodur@yahoo.com Mustafa Kemal Caddesi, Çelik Apt. No:20-1 Kat:3 Bornova- İzmir

Kadınlarda Beslenme

Kadınların, özellikle özel dönemlerinde kaybettikleri demirin yerine mutlaka konulması gerekir.

Sağlıklı Kadınlar, Sağlıklı Besinler, Sağlıklı Nesiller

Eğer olmanız gereken kilodan uzaktaysanız ve yağ oranınız ne kadar yüksekse, özellikle regl dönemleri yoğunlaşan ödem ve şişlik şikayetleriniz de o kadar fazla olur.

Yeterli su içiyor musunuz?

Vücuttaki su dengesinin sağlanması her yaş ve her dönemde çok önemlidir. Bazı dönemlerde kadınlarda su dengesinin sürdürülmesi biraz daha zordur. Vücutta su dengesi; vücuda içecekler ve besinler ile alınan suyun idrar, ter, akciğer ve diğer atım yolları ile atılan suya eşit olması ile sağlanır. Fazla yapılan aktivitelerde ve çalışmalarda ter ile atılan su artar, bu nedenle sıvı dengesinin sürdürülmesi için bol sıvı tüketilmesi gerekir.

Normalde bir yetişkinin günlük su ihtiyacı 1,5–2 litre civarında iken belli dönemlerde bu miktar 3 litreye kadar ulaşabilmektedir. Bu yüzden günde 3 litre su içmeye çalışılmalıdır.

Çay - Kahve tüketiminiz fazla mı?

Kafeinli içeceklerin tüketimi arttırılması vücut sıvı dengesine zarar verebilir.  Günde 1–3 fincan çay ve kahveden fazlasını tüketmeyin. Kahvenizi sütlü, çayınızı ise açık ve limonlu olarak içmeye özen gösterin.

Alkol alıyor musunuz?

Alkollü içecekler de aynı kafeinli içecekler gibi vücuttan idrar ile sıvı atımını arttırır. Bunun dışında aşırı alkollü içecek tüketimi, bayılma ve alkol koması gibi tehlikeli durumların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Sağlıklı bir yaşam için alkollü içeceklerin tüketim miktarında sınırı aşmamaya özen göstermelisiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da alkolün tüketim saati ve koşullarıdır. Alkollü içecek tüketmek istiyorsanız sıcaklığın ve nemin yoğun olduğu gündüz saatleri yerine havanın daha serin olduğu akşam saatlerini tercih etmelisiniz. Alkollü içecek seçerken düşük alkollü içeceklerin vücuttan daha çabuk atıldığını unutmayın ve mutlaka tok karnına alkol alın. Alkollü içeceklerle birlikte bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Yeterli Potasyum alıyor musunuz?

Terle birlikte atılan potasyum miktarı artar. Kalp kasımız başta olmak üzere kaslarımızın kasılmasında, sinir iletiminde ve daha birçok önemli işlevde yer alan potasyum mineralinin yetersizliği ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu sağlık sorunlarından korunmak için yapılması gereken terle kaybedilen potasyumun besinler ile karşılanmasıdır. Meyvelerin ve sebzelerin birçoğu potasyum yönünden oldukça zengin kaynaklardandır. Hem potasyum yetersizliğinden korunmak hem de hastalıklardan koruyan antioksidan ve vitaminlerden zengin beslenmek için günde 5–9 porsiyon sebze ve meyve tüketmemiz gerekir.

Tüm gün aç mı kalıyorsunuz?

Az ve sık beslenmelisiniz, günde 3 ana, 3 ara öğün ile öğün araları 2–3 saat olmalı ve gün içinde 4 saatten uzun aç kalınmamalıdır. 

Öğünlerde kan şekerini dengede tutmak için, sadece karbonhidrattan veya sadece proteinden oluşan öğünler tüketilmeyip, karbonhidrat, yağ ve protein dengesinin olduğu ana ve ara öğünleri tercih edilmelidir.

Ana yemeklerde; et, tahıl, sebze, yoğurt içeren dengeli menüler oluşturulmalıdır. Ara öğünlerde ise; süt ve meyve, meyveli yoğurt, meyve ve kuruyemiş, peynir ve ekmek gibi öğünler en ideal seçimlerdir.

Kolestrol ve ödemi tetikleyebilen yağlı etler, kaymaklı süt ürünleri, kızartmalar, kavurmalar ve katı margarinlerden uzak durulması önerilir.

 

Kilo vermeyi zorlaştıran bir rahatzızlığınız var mı?

İnsülin direnci, tiroid yada hormon bozuklukları, psikolojik  sorunlar, depresyon, kansızlık (anemi), polikistik overyada menepoz kilo vermeyi daha da zor bir hale getirebilir.